Zgodnie z UOR jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji sporządzają sprawozdanie finansowe, czyli podają zakres informacji, zgodnie z załącznikiem nr do ustawy. Rachunek zysków i strat może być podany w dwóch wariantach: porównawczym i kalkulacyjnym. Jak zapamiętać?
W wariancie porównawczym poniesione koszty są PORÓWNYWANE do przychodów danego okresu. W wyniku tego przychody (tak, tak: przychody) są pomniejszane lub powiększane („II. Zmiana stanu produktów”) o koszty nie dotyczące danego okresu. Mechanika tego wygląda tak:
- jeśli wyprodukowaliśmy w danym roku coś co się nie sprzedało i koszt tego był 100PLN to wchodzi nam w koszty, ale w sumie nie powinien jeśli mamy zachować zasadę współmierności. To co zrobić ? Ano powiększamy Przychody o 100PLN niwelując zwiększenie kosztów.
- jeśli coś się sprzedało w danym roku a było wyprodukowane w zeszłym roku i koszt tego był 100PLN to NIE wchodzi nam to w koszty, ale w sumie powinno jeśli mamy zachować zasadę współmierności. To co zrobić teraz ? Pomniejszamy Przychody o 100PLN niwelując zmniejszone koszty sprzedanego artykułu.
Koszty w tym układzie kalkulacyjnym ujmowane są według miejsc ich powstania (produkcja, sprzedaż, zarząd) i podlegają rozliczeniu na produkty. Celem tego układu jest uzyskanie lepszego wglądu w strukturę kosztów i KALKULAJCA ich tak by było dokładnie wiadomo ile wynosi koszt produkcji danego produktu.
